Mean Well LPC-60-1050 technical specifications.
| Current - Output 1 | 1.05A |
| Current Rating | 1.05A |
| Depth | 42.5mm |
| Efficiency | 87% |
| Height | 32mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 162.5mm |
| Max Input Current | 1.2A |
| Max Input Voltage | 264V |
| Min Input Voltage | 90V |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Output Power | 50.4W |
| Max Output Voltage | 48V |
| Min Output Voltage | 9V |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Channels | 1 |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 1.05A |
| Output Power | 50.4W |
| Output Voltage | 48V |
| Radiation Hardening | No |
| Ratings | IP67 |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPC-60 |
| Voltage - Output 1 | 48V |
| Width | 42.5mm |