Mean Well LPV-150-12 technical specifications.
| Approvals | UL |
| Current - Output 1 | 10A |
| Efficiency | 87% |
| Height | 37.5mm |
| Length | 191mm |
| Max Input Current | 1.7A |
| Max Operating Temperature | 65°C |
| Min Operating Temperature | -25°C |
| Max Output Power | 120W |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 10A |
| Output Power | 150W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 20 |
| Packaging | Bulk |
| Ratings | IP67 |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | LPV-150 |
| Termination | Cable |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage Rating | 431V |
| Weight | 1.631lb |
| Width | 2.48inch |