Mean Well MPS-200-12 technical specifications.
| Approvals | UL, TUV |
| Current - Output 1 | 16.7A |
| Depth | 107.2mm |
| Efficiency | 84% |
| Height | 35.5mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 177.8mm |
| Max Current Rating | 3.5A |
| Max Input Current | 3.5A |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Output Power | 200W |
| Mount | Panel, Screw |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 11.7A |
| Output Power | 200W |
| Output Voltage | 12V |
| Package Quantity | 24 |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Series | MPS-200 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Weight | 0.66kg |
| Width | 107.2mm |