Mean Well P40A-8P2J technical specifications.
| Package Length (mm) | 108 |
| Package Width (mm) | 67 |
| Package Height (mm) | 36 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Desktop |
| Warranty | 2Year |
| Style | Desktop Adapter |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Output Type | Fixed |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 0.83A |
| Maximum Output Power | 40W |
| Input Voltage | 90 to 264V |
| Maximum Input Current | 1@100VACA |
| Efficiency | 82(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 3000VAC |
| Min Operating Temperature | 0°C |
| Max Operating Temperature | 40°C |
| Load Regulation | 1% |
| Line Regulation | 1% |
| Input Connector Type | IEC 320-C14 |
| Output Connector Type | Cylindrical Female |
| Output Connector Polarity | Center Positive |
| Output Connector Diameters | 2.1x5.5mm |
| Adapter Color | Black |
| Ripple & Noise | 150mV(Max) |