
The Mean Well PLC-100-48 is a constant current and constant voltage LED power supply with a 5-pin screw mount. It operates within a temperature range of -30°C to 50°C and has a product weight of 520 grams. The power supply has a maximum output current of 2000mA and a maximum output power of 96W, with an efficiency of 88.5% and a power factor correction of 0.95. It can be powered by an input voltage range of 90VAC to 264VAC or 127VDC to 370VDC.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mean Well PLC-100-48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Lead Shape | Lead Wire |
| Pin Count | 5 |
| PCB | 5 |
| Package Length (mm) | 200.5 |
| Package Width (mm) | 69.5 |
| Package Height (mm) | 35 |
| Mounting | Screw |
| Type | Constant Current|Constant Voltage |
| Input Voltage Range | 90VAC to 264VAC|127VDC to 370VDC |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage Range | 36 to 48VDC |
| Maximum Output Current | 2000mA |
| Maximum Output Power | 96W |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Efficiency | 88.5(Typ)% |
| Power Factor Correction | 0.95(Min) |
| Warranty | 2Year |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 50°C |
| Product Weight | 520g |
| Cage Code | S8116 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8504409520 |
| Schedule B | 8504409520 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mean Well PLC-100-48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.