
161W AC/DC power supply, single output, 48V, 2.3A convection / 3.25A forced air. Features 18 pins, open frame, regulated output, and medical application compliance. Operates from 110/230VAC input with 88% typical efficiency. Offers 4000VAC isolation, -20°C to 70°C operating temperature, and 3-year warranty. Dimensions: 127mm L x 76.2mm W x 34.6mm H.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mean Well RPS-160-48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 18 |
| PCB | 18 |
| Package Length (mm) | 127 |
| Package Width (mm) | 76.2 |
| Package Height (mm) | 34.6 + 3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 34.6 |
| Mounting | Screw |
| Warranty | 3Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 2.3(Convection)|3.25(Forced AirA |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 161W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 88(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | Yes |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | JST RCY Male |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Maximum Input Current | 2(Typ)A |
| Tolerance | ±2% |
| Ripple & Noise | 150mV(Max) |
| Cage Code | S8116 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mean Well RPS-160-48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.