
300W AC/DC power supply, single output, 48V. Features convection cooling at 4.17A and forced air cooling at 6.25A. This open-frame, regulated power supply offers 93% efficiency and 4000VAC minimum isolation voltage. Designed for medical applications, it operates from -30°C to 70°C and includes a power indicator. Mounting is via screw terminals with a 15-pin configuration.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mean Well RPS-300-48 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 15 |
| PCB | 15 |
| Package Length (mm) | 127 |
| Package Width (mm) | 76.2 |
| Package Height (mm) | 35 + 3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 35 |
| Mounting | Screw |
| Warranty | 3Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 48V |
| Maximum Output Current | 4.17(Convection)|6.25(Forced Air)A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 300W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 93(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -30°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | Yes |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | Pin Terminal Block |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Maximum Input Current | 3.5(Typ)A |
| Tolerance | ±2% |
| Ripple & Noise | 250mV(Max) |
| Cage Code | S8116 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mean Well RPS-300-48 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.