
161W AC/DC power supply, single output, 24V, with 4.6A convection and 6.5A forced air current. Features 18 pins, open frame, regulated, and fixed output. Operates from 110/230VAC input, offering 87% efficiency and 4000VAC isolation. Suitable for medical applications, with a -20°C to 70°C operating temperature range.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Mean Well RPSG-160-24 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Pin Count | 18 |
| PCB | 18 |
| Package Length (mm) | 127 |
| Package Width (mm) | 76.2 |
| Package Height (mm) | 34.6 + 3(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 34.6 |
| Mounting | Screw |
| Warranty | 3Year |
| Style | Open Frame |
| Type | Regulated |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 4.6(Convection)|6.5(Forced Air)A |
| Input/Output Type | AC/DC |
| Maximum Output Power | 161W |
| Typical AC Input Voltage | 110|230V |
| Efficiency | 87(Typ)% |
| Minimum Isolation Voltage | 4000VAC |
| Min Operating Temperature | -20°C |
| Max Operating Temperature | 70°C |
| Configurable | No |
| Medical Application | Yes |
| Line Regulation | 0.5% |
| Input Connector Type | JST RCY Male |
| Power Indicator | Yes |
| Output Type | Fixed |
| Load Regulation | 1% |
| Maximum Input Current | 2(Typ)A |
| Tolerance | ±2% |
| Ripple & Noise | 120mV(Max) |
| Cage Code | S8116 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Mean Well RPSG-160-24 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.