
The SKM30C-12 is a single-output DC-DC converter with an output voltage of 12V and a maximum output current of 2.5A. It has a maximum output power of 30W and operates within a temperature range of -40°C to 75°C. The converter is mounted through a hole and measures 50.8mm in length, 25.4mm in width, and 11.2mm in height.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Current - Output 1 | 2.5A |
| Height | 11.2mm |
| Length | 50.8mm |
| Max Operating Temperature | 75°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Output Power | 30W |
| Mount | Through Hole |
| Number of Outputs | 1 |
| Output Current | 2.5A |
| Output Power | 30W |
| Output Voltage | 12V |
| Series | SKM30 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Width | 25.4mm |
| RoHS | Compliant |