MEASUREMENT SPECIALTIES HTU21D Humidity Sensor, 3 V, 0% to 100% Relative Humidity, DFN, 6 Pins, 5 s
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Measurement Specialties HTU21D datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | DFN |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Nominal Supply Current | 450A |
| Packaging | Cut Tape |
| Reach SVHC Compliant | Unknown |
| Response Time | 5s |
| RoHS Compliant | No |
| RoHS | Not Compliant |
Download the complete datasheet for Measurement Specialties HTU21D to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
