Industrial Pressure Sensors 0.5 to 4.5 V 30 psi 1/4-18 NPT Gauge
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Length | 66.3mm |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Operating Pressure | 30PSI |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Output Voltage | 4.5V |
| Pressure Type | Gauge |
| Series | U5100 |
| Termination | Cable |
| RoHS | Compliant |