
The TH8056KDC-AAA-014-RE is a surface mount 1-WIRE interface IC from Melexis. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and is supplied with a nominal voltage of 18V. The device is lead free and RoHS compliant. The quiescent current is 40uA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Melexis TH8056KDC-AAA-014-RE datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Interface | 1-WIRE |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Functions | 1 |
| Packaging | Cut Tape |
| Quiescent Current | 40uA |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Voltage-Nom | 18V |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Melexis TH8056KDC-AAA-014-RE to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
