
The TH8082KDC-AAA-000-TU is a surface mount interface IC from Melexis with a maximum operating temperature of 125°C and a minimum operating temperature of -40°C. It operates at a supply voltage of 18V and is compliant with RoHS regulations. The IC is packaged in a SOIC package and is available in quantities of 98. It has a data rate of 20Kbps.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Melexis TH8082KDC-AAA-000-TU datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | SOIC |
| Data Rate | 20Kbps |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 18V |
| Package Quantity | 98 |
| Packaging | Rail/Tube |
| RoHS Compliant | Yes |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Melexis TH8082KDC-AAA-000-TU to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.