Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Melexis US1881EUA datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | TO-92 |
| Package/Case | TO-92 |
| Pin Count | 3 |
| PCB | 3 |
| Package Length (mm) | 4.1 |
| Package Width (mm) | 1.5 |
| Package Height (mm) | 3 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Magnetic Type | Latch |
| Minimum Magnetic Sensor Release Point | -95Gs |
| Typical Magnetic Sensor Hysteresis | 120(Max)Gs |
| Maximum Magnetic Sensor Operating Point | 95Gs |
| Max Operating Supply Voltage | 24V |
| Maximum Output Current | 50mA |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Supply Voltage | 3.5V |
| Typical Operating Supply Voltage | 5|9|12|15|18V |
| Cage Code | B6735 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8542390001 |
| Schedule B | 8542390000 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Melexis US1881EUA to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.