The MIC37101-2.1YMTR is an 8-pin dual linear voltage regulator from Micrel. It operates over a temperature range of -40°C to 125°C and has a maximum input voltage of 6V. The regulator provides a fixed output voltage of 2.1V with a maximum output current of 1A. It is packaged in a SOP package.