The MIC37301-1.5WRTR is a single output linear regulator with a nominal output voltage of 1.5V and a maximum output current of 3A. It has a maximum input voltage of 6.5V and a maximum line regulation of 0.0075V. The device is available in a 5-pin SMSIP-5 package and operates over a temperature range of -40°C to 125°C.