
Diode Zener Single 3.6V 2% 500mW 2-Pin DO-35
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components 1N5989C datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AH |
| Package/Case | DO-35 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 4.2(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2(Max) |
| Package Material | Glass |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AH |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 3.6V |
| Zener Voltage Tolerance | 2% |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Maximum Regulator Current | 139mA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components 1N5989C to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.