The 5KP24A-TP is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 175 degrees Celsius and a minimum operating temperature of -55 degrees Celsius. It has a maximum reverse voltage of 24V and a non-repetitive peak reverse power dissipation of 5000W. The diode is packaged in a ROHS compliant plastic R-6 package with 2 pins and an axial terminal position.