
Rectifier Diode Switching 100V 6A 2-Pin Case R-6 Carton
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components 6A1-BP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case R-6 |
| Package/Case | Case R-6 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.1(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 9.1(Max) |
| Package Diameter (mm) | 9.1(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 100V |
| Maximum Continuous Forward Current | 6@Ta=60CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 400A |
| Peak Forward Voltage | 0.95V |
| Peak Reverse Current | 10uA |
| Maximum Junction Ambient Thermal Resistance | 10°C/W |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components 6A1-BP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.