
The BAS32L-TP is a single switching diode with a peak reverse repetitive voltage of 75V and a maximum continuous forward current of 0.2A. It features a Mini-MELF package with a seated plane height of 1.5mm and a package diameter of 1.5mm. The diode is designed for surface mount applications and has an operating temperature range of -65 to 200 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components BAS32L-TP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOD-80 |
| Package/Case | Mini-MELF |
| Package Description | Mini Metal Electrode Leadless Face |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 3.7(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.5(Max) |
| Package Diameter (mm) | 1.5(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 75V |
| Maximum Continuous Forward Current | 0.2A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 4A |
| Peak Forward Voltage | [email protected]V |
| Peak Reverse Current | 5uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 4ns |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 200°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 200°C |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100070 |
| Schedule B | 8541100070 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components BAS32L-TP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.