
NPN Bipolar Junction Transistor (BJT) for surface mount applications. Features a 20V maximum collector-emitter voltage and 1400mW maximum power dissipation. This single element transistor is housed in a SOT-89 (TO-243AA) plastic package with 4 pins (3+tab) and a minimum DC current gain of 160. The package dimensions are 4.6mm (L) x 2.54mm (W) x 1.6mm (H).
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components BC868-25 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOT-89 |
| Package/Case | SOT-89 |
| Package Description | Small Outline Transistor |
| Lead Shape | Flat |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 3 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 4.6(Max) |
| Package Width (mm) | 2.54(Max) |
| Package Height (mm) | 1.6(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.6(Max) |
| Pin Pitch (mm) | 1.55(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | TO-243AA |
| Type | NPN |
| Configuration | Single Dual Collector |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Maximum Collector Base Voltage | 32V |
| Maximum Emitter Base Voltage | 5V |
| Maximum Collector-Emitter Voltage | 20V |
| Maximum Power Dissipation | 1400mW |
| Minimum DC Current Gain | 160@50mA@1V |
| Maximum Transition Frequency | 40(Min)MHz |
| Category | Bipolar Power |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541290075 |
| Schedule B | 8541290080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components BC868-25 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.