The ESDLC12VD3B-TP is a bidirectional transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 150°C and a minimum operating temperature of -55°C. It has a pin count of 2 and a terminal position of dual. The diode element material is silicon and the diode type is a trans voltage suppressor diode. The maximum reverse voltage is 12V and the minimum breakdown voltage is 13.3V. The maximum non-repetitive peak reverse power dissipation is 350mW and the maximum clamping voltage is 28.6V.