
Rectifier Bridge Diode Single 800V 2A 4-Pin GBP Bulk/Tube
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components KBP208G-BP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Package/Case | GBP |
| Pin Count | 4 |
| PCB | 4 |
| Package Length (mm) | 14.75(Max) |
| Package Width (mm) | 4.1(Max) |
| Package Height (mm) | 10.6(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 10.6(Max) + 2.29 |
| Pin Pitch (mm) | 4.06(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Bridge Type | Single Phase |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 800V |
| Peak Average Forward Current | 2@Ta=65CA |
| Peak RMS Reverse Voltage | 560V |
| Peak Non-Repetitive Forward Surge Current | 50A |
| Peak Forward Voltage | 1.05V |
| Peak Reverse Current | 10uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components KBP208G-BP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.