The LCE26A-TP is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum reverse voltage of 26V and a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 1500W. It features a DO-201AE axial package with a pin count of 2 and is suitable for use in applications requiring transient voltage suppression. The diode has a maximum power dissipation of 5W and is constructed from silicon material. It is available from Micro Commercial Components.