The MC78L12BP is a 3-terminal linear voltage regulator with a maximum input voltage of 27V and a minimum input voltage of 14.5V. It has a nominal output voltage of 12V and a maximum output current of 0.07A. The device is packaged in a TO-92 plastic package and has an operating temperature range of 0°C to 125°C.