The MC78L12BP-AP is a 3-terminal linear voltage regulator with a maximum input voltage of 27V and a minimum input voltage of 14.5V. It has a nominal output voltage of 12V and a maximum output voltage of 12.6V. The device is rated for operation up to 125°C and is packaged in a TO-92 package with terminals positioned on the bottom.