The P6KE27-AP-HF is a unidirectional silicon transient voltage suppressor diode with a maximum operating temperature of 175°C and a minimum operating temperature of -55°C. It features a DO-15 package and a maximum power dissipation of 5W. The diode has a nominal breakdown voltage of 27V and a maximum breakdown voltage of 29.7V. It can handle a maximum non-repetitive peak reverse power dissipation of 600W and a maximum clamping voltage of 39.1V.