
Diode Schottky 30V 1A 2-Pin DO-41 Bulk
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Micro Commercial Components SR103-BP datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.2(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.7(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.7(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Schottky Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 30V |
| Maximum Continuous Forward Current | 1@Ta=90CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 25A |
| Peak Forward Voltage | 0.55V |
| Peak Reverse Current | 100uA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |
| Operating Junction Temperature | -55 to 125°C |
| Cage Code | 374W0 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Micro Commercial Components SR103-BP to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.