
The 1.5KE43HE3/TR12 is a single uni-directional transient voltage suppressor with a maximum reverse stand-off voltage of 34.8V and a maximum peak pulse current of 24A. It is packaged in a through-hole axial lead package with a plastic case and a maximum seated plane height of 5.21mm. The device is rated for operation between -65°C and 150°C and has a peak pulse power dissipation of 1500W.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1.5KE43HE3/TR12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-201 |
| Package/Case | Case 1 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.53(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.21(Max) |
| Package Diameter (mm) | 5.21(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 34.8V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 61.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 24A |
| Minimum Breakdown Voltage | 38.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Microchip 1.5KE43HE3/TR12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.