Microchip 15KP33E3/TR8 technical specifications.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AR |
| Package/Case | Case 5A |
| Jedec | DO-204AR |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 33V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 60.8V |
| Maximum Peak Pulse Current | 248A |
| Minimum Breakdown Voltage | 36.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |