Bi-directional TVS diode for transient voltage suppression. Features 60V stand-off voltage and 15kW peak pulse power dissipation. This single element protection IC offers a maximum clamping voltage of 97V and handles a peak pulse current of 154A. Packaged in a DO-204AR axial lead package with a plastic casing, it mounts via through-hole technology. Operating temperature range is -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 15KP60CAE3/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AR |
| Package/Case | Case 5A |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.53 |
| Package Diameter (mm) | 6.22 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AR |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 60V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 97V |
| Maximum Peak Pulse Current | 154A |
| Minimum Breakdown Voltage | 66.7V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Microchip 15KP60CAE3/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.