
Bi-directional TVS diode offering 15kW peak pulse power dissipation and 75V reverse stand-off voltage. Features a single element configuration with a maximum clamping voltage of 122V and a maximum peak pulse current of 123A. This protection IC is housed in a 2-pin axial lead package (DO-204AR, Case 5A) with through-hole mounting. Operating temperature range is -65°C to 150°C, with a low reverse leakage current of 10µA.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 15KP75CAE3/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AR |
| Package/Case | Case 5A |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.53 |
| Package Diameter (mm) | 6.22 |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AR |
| Direction Type | Bi-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 75V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Clamping Voltage | 122V |
| Maximum Peak Pulse Current | 123A |
| Minimum Breakdown Voltage | 83.3V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 15000W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | Yes |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU |
Download the complete datasheet for Microchip 15KP75CAE3/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.