
The 1N4731APe3/TR8 is a single zener diode with a nominal voltage of 4.3V and a tolerance of 5%. It has a maximum power dissipation of 1000mW and a maximum reverse leakage current of 10uA. The device is packaged in a DO-41 axial lead package with a maximum seated plane height of 2.72mm and a maximum package diameter of 2.72mm. Operating temperature range is from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N4731APe3/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 4.3V |
| Maximum Zener Impedance | 9Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 10uA |
| Maximum Regulator Current | 217@Ta=50CmA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | Yes with Exemption |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N4731APe3/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.