Current Regulator Diode 100V 4.73mA 500mW 2-Pin DO-35 Bag
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Configuration | Single |
| Maximum Peak Operating Voltage | 100V |
| Maximum Regulator Current | 4.73mA |
| Maximum Limiting Voltage | 2.75V |
| Minimum Dynamic Impedance | 0.245MOhm |
| Minimum Knee Impedance | 0.014MOhm |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Pin Count | 2 |
| Package/Case | DO-35 |
| Package Family Name | DO-204-AH |
| RoHS | No |
| RoHS Version | 2011/65/EU, 2015/863 |