
This 20V zener diode is a single configuration voltage regulator with a maximum power dissipation of 5000mW and a maximum reverse leakage current of 0.5mA. It has a nominal zener voltage of 20V with a tolerance of 2%. The device is designed for through hole mounting in a case T-18 package. The operating temperature range is from -65°C to 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N5357C/TR8 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Module |
| Package/Case | Case T-18 |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 8.89(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.68(Max) |
| Package Diameter (mm) | 3.68(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 20V |
| Zener Voltage Tolerance | 2% |
| Maximum Power Dissipation | 5000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.5uA |
| Maximum Regulator Current | 237mA |
| Maximum Voltage Regulation | 400mV |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N5357C/TR8 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.