The 1N5417/TR7 is a general purpose rectifier diode with a peak reverse repetitive voltage of 200V and a maximum continuous forward current of 3A at a junction temperature of 55C. It has a peak non-repetitive surge current of 80A and a peak forward voltage of 1.5V at 9A. The diode has a peak reverse recovery time of 150ns and operates over a temperature range of -65C to 175C. It is available in a through hole package with a glass material and a seated plane height of 3.42mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | Case E |
| Package/Case | Case E |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 4.7(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 3.42(Max) |
| Package Diameter (mm) | 3.42(Max) |
| Package Material | Glass |
| Mounting | Through Hole |
| Type | Switching Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 200V |
| Maximum Continuous Forward Current | 3@Ta=55CA |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 80A |
| Peak Forward Voltage | 1.5@9AV |
| Peak Reverse Current | 1uA |
| Peak Reverse Recovery Time | 150ns |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 175°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | Yes |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |