
The 1N5817G/TR7 is a single Schottky diode with a peak reverse repetitive voltage of 20V and a maximum continuous forward current of 1A. It can handle a peak non-repetitive surge current of 50A and has a peak forward voltage of 0.65V at 3A. The diode is packaged in a DO-41 axial lead package with a through hole mounting style and is rated for operation between -65°C and 150°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N5817G/TR7 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AL |
| Package/Case | DO-41 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 5.21(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AL |
| Type | Schottky Diode |
| Configuration | Single |
| Peak Reverse Repetitive Voltage | 20V |
| Maximum Continuous Forward Current | 1A |
| Peak Non-Repetitive Surge Current | 50A |
| Peak Forward Voltage | 0.65@3AV |
| Peak Reverse Current | 1000uA |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Operating Junction Temperature | -65 to 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N5817G/TR7 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.