The 1N6284AH/TR12 is a uni-directional zener diode with a maximum reverse stand-off voltage of 30.8V and a maximum reverse leakage current of 1uA. It has a peak pulse power dissipation of 1500W and a minimum breakdown voltage of 34.2V. The diode is available in a 2-pin axial lead package with a maximum package length of 9.53mm and a maximum seated plane height of 5.21mm. It is suitable for use in a temperature range of -65 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N6284AH/TR12 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-201 |
| Package/Case | Case 1 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 9.53(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 5.21(Max) |
| Package Diameter (mm) | 5.21(Max) |
| Package Material | Plastic |
| Mounting | Through Hole |
| Direction Type | Uni-Directional |
| Configuration | Single |
| Maximum Reverse Stand-Off Voltage | 30.8V |
| Maximum Reverse Leakage Current | 1uA |
| Maximum Clamping Voltage | 49.9V |
| Maximum Peak Pulse Current | 30A |
| Minimum Breakdown Voltage | 34.2V |
| Peak Pulse Power Dissipation | 1500W |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Number of Elements per Chip | 1 |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100080 |
| Schedule B | 8541100080 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N6284AH/TR12 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.