
The 1N823AUR-1-1% is a single, temperature compensated zener diode with a nominal voltage of 6.2V and a tolerance of 1%. It is available in a 2-pin DO-213AA package and is rated for a maximum power dissipation of 500mW. The diode has a maximum zener impedance of 10 and a maximum reverse leakage current of 2uA. It operates over a temperature range of -55 to 175 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N823AUR-1-1% datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Non-Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | SOD-80 |
| Package/Case | DO-213AA |
| Package Description | Metal Electrode Leadless Face |
| Lead Shape | No Lead |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 3.7(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 1.7(Max) |
| Package Diameter (mm) | 1.7(Max) |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Temperature Compensated |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 6.2V |
| Maximum Zener Impedance | 10Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 1% |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 2uA |
| Maximum Voltage Regulation | 48mV |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N823AUR-1-1% to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.