
Single Zener Diode, temperature compensated, with a nominal Zener voltage of 11.7V and a 5% tolerance. Features 500mW maximum power dissipation and 30 Ohm maximum Zener impedance. Housed in a 2-pin DO-7 axial lead glass package, suitable for through-hole mounting. Operates across a wide temperature range from -65°C to 175°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1N941/TR13 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Through Hole |
| Package Family Name | DO-204-AA |
| Package/Case | DO-7 |
| Package Description | Axial Lead Package |
| Lead Shape | Through Hole |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 2 |
| Package Length (mm) | 7.62(Max) |
| Seated Plane Height (mm) | 2.72(Max) |
| Package Diameter (mm) | 2.72(Max) |
| Package Weight (g) | 0.2 |
| Package Material | Glass |
| Mounting | Through Hole |
| Jedec | DO-204AA |
| Type | Temperature Compensated |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 11.7V |
| Maximum Zener Impedance | 30Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 5% |
| Maximum Power Dissipation | 500mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 15uA |
| Maximum Voltage Regulation | 88mV |
| Min Operating Temperature | -65°C |
| Max Operating Temperature | 175°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1N941/TR13 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.