
The 1PMT4120C/TR13 is a single zener diode with a nominal voltage of 30V and a maximum zener impedance of 200. It has a maximum power dissipation of 1000 and a maximum reverse leakage current of 0.01. The device is packaged in a power mite package with a seated plane height of 1.02mm and is suitable for surface mount applications. It operates over a temperature range of -55 to 150 degrees Celsius.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 1PMT4120C/TR13 datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package Family Name | DO-216-AA |
| Package/Case | Power Mite |
| Package Description | Power Mite Package |
| Pin Count | 2 |
| PCB | 1 |
| Tab | Tab |
| Package Length (mm) | 1.91 |
| Package Width (mm) | 1.91 |
| Package Height (mm) | 1.02 |
| Seated Plane Height (mm) | 1.02 |
| Mounting | Surface Mount |
| Type | Voltage Regulator |
| Configuration | Single |
| Nominal Zener Voltage | 30V |
| Maximum Zener Impedance | 200Ohm |
| Zener Voltage Tolerance | 2% |
| Maximum Power Dissipation | 1000mW |
| Maximum Reverse Leakage Current | 0.01uA |
| Maximum Regulator Current | 28.4mA |
| Min Operating Temperature | -55°C |
| Max Operating Temperature | 150°C |
| Cage Code | 60991 |
| EU RoHS | No |
| HTS Code | 8541100050 |
| Schedule B | 8541100050 |
| ECCN | EAR99 |
| Automotive | No |
| AEC Qualified | No |
| PPAP | No |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Versions | 2011/65/EU, 2015/863 |
Download the complete datasheet for Microchip 1PMT4120C/TR13 to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.