
1Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM with 128 x 8 organization. Features 900ns access time and a maximum operating frequency of 400kHz. This through-hole component operates from 1.7V to 5.5V, with a nominal supply voltage of 5V and a maximum of 5.5V. Packaged in a RoHS compliant, lead-free PDIP-8 package with tin matte plating, it offers write protection and a 5ms maximum write cycle time.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24AA014H-I/P datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | PDIP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Density | 1Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Height | 3.3mm |
| Interface | I2C, Serial, 2-Wire |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 9.27mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Through Hole |
| Number of Words | 128 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 128X8 |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Width | 6.35mm |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 5ms |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24AA014H-I/P to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
