
2Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM for surface mount applications. Features 256 x 8 organization with a maximum operating frequency of 400kHz. Access times range from 900ns to 3500ns. Operates from 1.7V to 5.5V supply voltage and is RoHS compliant. Packaged in a TDFN-8 (PDSO8) with dimensions of 2mm x 3mm x 0.75mm.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24AA02T-I/MNY datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 3500ns |
| Density | 2Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Height | 0.75mm |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 3mm |
| Max Frequency | 100kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 2Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 256X8 |
| Package Quantity | 3300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Width | 2mm |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24AA02T-I/MNY to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.