
512Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM, organized as 64K x 8, offers a 400kHz maximum interface frequency with a 900ns access time. This surface mount device, housed in a DFN-8 package, operates from 1.8V to 5.5V supply voltage and features write protection. It is RoHS compliant and suitable for operation between -40°C and 85°C.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24AA512T-I/MF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 3500ns |
| Package/Case | DFN |
| Density | 512Kb |
| Frequency | 100kHz |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 512Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 1.8V |
| Mount | Surface Mount |
| Organization | 64KX8 |
| Package Quantity | 3300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 5mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 5ms |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24AA512T-I/MF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
