
1Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM for surface mount applications. Features 128 x 8 organization with a maximum operating frequency of 400kHz. Offers a wide operating temperature range of -40°C to 85°C and a supply voltage from 2.5V to 5.5V. The TSSOP package is RoHS compliant with tin/matte contact plating. Includes write protection and a maximum write cycle time of 5ms.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24LC01B-I/ST datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 3500ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | TSSOP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Density | 1Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Height | 1.05mm |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Length | 4.5mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 1Kb |
| Memory Type | Non-Volatile, , EEPROM |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 128 |
| Organization | 128X8 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Width | 3.1mm |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 5ms |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24LC01B-I/ST to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
