
2Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM, organized as 256 x 8 bits. Features a maximum access time of 900ns and operates at frequencies up to 400kHz. This surface mount component is housed in a DFN-8 package with dimensions of 5mm length, 6mm width, and 0.95mm height. It supports a wide operating supply voltage range of 2.5V to 5.5V and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24LC024T-I/MC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | DFN |
| Density | 2Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Height | 0.95mm |
| Interface | I2C, Serial, 2-Wire |
| Lead Free | Contains Lead |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 2Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Number of Words | 256 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 256X8 |
| Package Quantity | 3300 |
| Packaging | Tape and Reel |
| Programming Voltage | 5.5V |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Width | 6mm |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24LC024T-I/MC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
