
4Kb I2C/2-Wire Serial EEPROM, DFN EP package, offering 256 x 8 organization. Features a maximum operating frequency of 400kHz and a fast access time of 900ns. Operates with a supply voltage range of 2.5V to 5.5V, with a nominal 5V. This surface mount component boasts Tin, Matte contact plating and is RoHS compliant.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24LC04B-I/MC datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | DFN EP |
| Contact Plating | Tin, Matte |
| Density | 4Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 4Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 256 x 8 |
| Package Quantity | 150 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Programming Voltage | 5.5V |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Supply Voltage-Nom | 5.5V |
| Write Cycle Time-Max (tWC) | 5ms |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24LC04B-I/MC to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
