
The 24LC128-I/SNG is a 128Kb I2C EEPROM with an access time of 900ns and a maximum frequency of 400kHz. It operates within a temperature range of -40°C to 85°C and is supplied with a voltage between 2.5V and 5.5V. The device is packaged in a RoHS compliant, plastic SOIC-8 package and is suitable for surface mount applications. It has a supply current of 3mA and features write protection.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 24LC128-I/SNG datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 900ns |
| Access Time-Max | 900ns |
| Package/Case | SOIC |
| Density | 128Kb |
| Frequency | 400kHz |
| Interface | I2C, Serial |
| Lead Free | Lead Free |
| Max Frequency | 400kHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Memory Size | 128Kb |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Organization | 16KX8 |
| Package Quantity | 100 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| Reach SVHC Compliant | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 3mA |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 24LC128-I/SNG to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
