Microchip 25LC040AX-E/MS technical specifications.
| Basic Package Type | Lead-Frame SMT |
| Package/Case | MSOP |
| Package Description | Micro Small Outline Package |
| Lead Shape | Gull-wing |
| Pin Count | 8 |
| PCB | 8 |
| Package Length (mm) | 3 |
| Package Width (mm) | 3 |
| Package Height (mm) | 0.85 |
| Mounting | Surface Mount |
| Jedec | MO-187AA |
| Density | 4Kbit |
| Interface Type | Serial-SPI |
| Maximum Operating Frequency | 10MHz |
| Maximum Access Time | 50ns |
| Organization | 512x8 |
| Maximum Operating Current | 5mA |
| Typical Operating Supply Voltage | 3.3|5V |
| Density in Bits | 4096bit |
| Data Retention | 200(Min)Year |
| Hardware Data Protection | Yes |
| Max Operating Supply Voltage | 5.5V |
| Min Operating Supply Voltage | 2.5V |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Max Operating Temperature | 125°C |