
128Kb Serial EEPROM with SPI interface, organized as 16K x 8. Features a maximum operating frequency of 10MHz and access times as fast as 50ns. Operates from a 2.5V to 5.5V supply voltage range, with a typical operating voltage of 5V. Housed in a compact DFN-8 surface mount package measuring 5mm x 6mm x 0.84mm. RoHS compliant with write protection capabilities.
Checking distributor stock and pricing after the page loads.
Sign in to ask questions about the Microchip 25LC128-I/MF datasheet using AI. Get instant answers about specifications, features, and technical details, ideal for finding information in larger documents.
Sign In to ChatWidest selection of semiconductors and electronic components in stock and ready to ship ™
| Access Time | 100ns |
| Access Time-Max | 50ns |
| Package/Case | DFN |
| Density | 128Kb |
| Frequency | 10MHz |
| Height | 0.84mm |
| Interface | SPI, Serial |
| Length | 5mm |
| Max Frequency | 5MHz |
| Max Operating Temperature | 85°C |
| Max Supply Voltage | 5.5V |
| Memory Size | 128Kb |
| Memory Type | EEPROM, |
| Min Operating Temperature | -40°C |
| Min Supply Voltage | 2.5V |
| Mount | Surface Mount |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Organization | 16KX8 |
| Package Quantity | 60 |
| Packaging | Rail/Tube |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Compliant | Yes |
| Supply Current | 5mA |
| Width | 6mm |
| Write Protection | YES |
| RoHS | Compliant |
Download the complete datasheet for Microchip 25LC128-I/MF to view detailed technical specifications.
The embedded preview will load automatically when this section scrolls into view.
These are design resources that include the Microchip 25LC128-I/MF
Qualification report for MMT as an additional assembly site for Microchip 25AA and 25LC series SPI EEPROMs in 8L DFN-S (6x5mm) packages.
